KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Rotogravyr (dds) 4621059
nr 462 1059
Wilhelm Kåge
(1889-1960), Sverige
Rotogravyr (dds), kvinna med spegel Wilhelm Kåge (1889-1960), tryck, signerad Kåge 42, 26 x 18 cm (42 x 32 cm)
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
måndag 23 april 2007
Wilhelm Kåge
Läs mer om Wilhelm Kåge